www.cf.mk

Tретман

Воспитувачка Програма

за лица со цистична фиброза

Подобрување на квалитетот на живот и животните очекувања
Д-р Катарина Штепанкова
М-р Адриана Шкокњова

Цел на програмата 

 • Да ја поддржи индивидуалноста во дневната нега на пациентите
 • Базирана на специфичната потреба за пациентот со ЦФ
 • Да создаде најповолен дневен распоред за лицата со ЦФ 

РАСПОРЕД ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦФ - ПЛАН

 • Применување на основните и специфичните потреби на пациентот со ЦФ
 • Суштински редоследни планирани работи
 • Одредени работи можат да бидат ревалоризирани во зависност од моменталниот здраствен статус, поднесувања или вежби
 • Создадена да му помогне на пациентот да ги постигне целите на терапијата

РАСПОРЕД ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦФ-ЗНАЧЕЊЕ

 • Со добро испланиран личен распоред, пациентот може да постигне усовршување на функцијата на белите дробови
 • Намалување на фрекфенцијата на белодробни инфекции
 • Одложување на настанувањето на компликација во болеста
 • Зголемување на способноста за вежби 
 • Докажан статус на хранливост
 • Физичка и психичка благосостојба
 • Применување на односот на пациентите спрема нивното здравје и болест
 • Тотално напредување во квалитетот на животот

ДНЕВЕН РАСПОРЕД НА ЛИЦЕ СО  ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА

НАУТРО

6:00

контрола на столица
контрола на тежина (минимум три пати неделно)
-чистење на носто и длабоко вдишување
ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЈА

 1. орални лекови
 2. инхалација
 3. техника за чистење на воздушните патишта - Пеп, Флатер
 4. Инхалација- Антибиотик ( секогаш во чисти бели дробови)

Не заборавајте: Правете ја инхалацијата и техниката за чистење на воздушната линија за еластичност на градниот кош.

7:00 ДОРУЧЕК

-високо калорична храна + ензими + пијалок

- орални витамини, лекови , Антибиотик

-хранлива поткрепа

7:30 Одење на училиште, работа...

10:00 Храна

-висококалорична храна + ензими + пијалок 

Не заборавајте: Ако јадете нешто преку денот (јогурт, сладолед, колач, или било какви слатки, наместо овошје.)секогаш користете ги вашите ензими

13:00 Ручек

-висококалорична храна+ ензими + пијалок

Не заборавајте: Преку денот не заборавајте го вашиот режим за пиење. Морате да пиете 2,5 до 3 литра течности секојден!

ПОПЛАДНЕ:

14:00 - Инхалација

14:30- 16:00 Слободно време

-Време за вежбање и спорт: кондиција, исправки,  истегнување на мускулите, јога-масажа, хоби...
Не заборавајте : Многу е важно да поминувате време во свеж воздух.

16:00 Храна

- висококалорична + ензими + пијалок

17 : 30 Инхалација

-инхалација со пулмозим(Pulmozyme) - многу е важно да имате мирно време 1-2 часа по инхалацијата

НАВЕЧЕР:

18:00 Вечера

- висококалорична храна + ензими  + други лекови + пијалок

19: 30 Физикална терапија
Не заборавајте : Правете ја физикалната 1 част откако ќе јадете!

1.инхалација со други средства препишани од лекарот, ако не користите пулмозиме

2. Масажа, јога...

3.техника за чистење на воздушната линија

4.инхалација

Не заборавајте: Чистете, перете, дезинфицирајте и сушете ја опремата по употреба

20:30 Храна

- висококалорична храна + ензими + урсофалк 

Леб од пченични никулци и тиквички

Загрејте ја рерната на 180 степени

1 1/2 чаша шеќер

2 чаши се наменско брашно

1 чаша пченични никулци

1 кафена лажичка сода за печење т.е. сода бикарбона

1/2 кафена лажичка прашок за пециво

1/2 чаша сецкани ореви/лешници

1 чаша сос од јаболки

2 супени лажици Канола масло или некое друго масло

3 големи јајца

2 чаши рендана или ситно сецкана (со сецко) тиквичка

2 кафени лажички ванила

Измешајте ги заедно шеќерот, брашното, никулците, содата за печење, прашокот за печење и оревите/лешниците во средно голем сад и тргнете го настрана. Во голем сад измешајте ги сосот од јаболка, маслото, јајцата, тиквичките и ванилата. Додадете ги сувите состојки и измешајте ги добро заедно за да добиете изедначена смеса.

Во тава која ќе ја намрсите со масло и посолите со брашно, ќе го поделете тестото на 2. Се пече околу 45 минути на температура од 180 степени.

Се добиваат две векни леб, секоја од нив отприлика треба да даде 12 парчиња.

1 парче = 1 единица

 

*Нутрициона вредност*

Калории..............................148

Протеини............................4 гр

Витамин Ц..........................2 мгр

Витамин А..........................16 (ретинол еквиваленти)

Бета Каротен......................16 микрогр

Витамин Е..........................1.3 мгр

Калциум..............................16 мгр

Натриум..............................73 мгр

Калиум................................110 мгр

 

Smoothie

1 чаша 100% овошен сок

1/2 чаша јогурт од ванила

1/2 чаша јагоди

1 помала пожолтена банана (посозреана, која е многу поздрава од зелената банана)

Се ова се блендира. 2 единици

1 чаша = 1 единица

 

Нутрициона вредност

Калории............................157

Протеини..........................4 гр

Витамин Ц.......................89 мгр

Витамин А.......................49 ретинол еквиваленти

Бета Каротен...................62 микрогр

Витамин Е.......................0.5 гр

Калциум..........................97мгр

Натриум..........................30 мгр

Калиум............................609 мгр 

 

Инстант шејк за појадок 

1 чаша млеко

1 пакување инстант појадок од јагода (или како замена кај нас, малите пакувања за шејк на Dr. Ötker, или пак други мали пакувања со или без мусли)

1/2 чаша јагоди (свежи или замрзнати)

1/2 зрела банана 

Се ова се блендира. 2 единици за служење.

1 чаша = 1единица

 

Нутрициона вредност

Калории........................176

Протеини......................7 гр

Витамин Ц....................37 мгр

Витамин А....................291 ретинол еквиваленти

Бета Каротен................16 микрогр

Витамин Е....................2.7 мгр

Калциум.......................270 мгр

Натриум.......................129 мгр

Калиум.........................460 мгр

 

*Напомена: 1 чаша е отприлика некоја мерка која е еднаква на 200 грама шеќер или 250 грама сол..

 

 

Помогнаа во реализација на идеата

Element PR & Corporate CommunicationsKOMA - Design & Print LabEam КонфекцијаЛаминати-Производство на композитни матерјалиТритекс ПрилепМарте Еко Цвет

Социјален Профил